NOWA LINIA LAKIERNICZA W ZAKŁADZIE W POLSCE – WOLUMEN PONOWNIE SIĘ PODWOI

„Polska ma wieki potencjał” – przekonuje Jarno Huttunen. Latem dyrektor handlowy FSP przeprowadził się do Poznania. Jego zadaniem jest nadzór nad wdrożeniem nowej linii i dopilnowanie, aby utrzymano dotychczasowe, imponujące tempo rozwoju działalności w Polsce. Jarno Huttunen liczy również na zdobycie nowych doświadczeń i rozwój zawodowy.

FSP działa w Polsce od roku 2010. Nasza działalność w Polsce dynamicznie się rozwija.

Najnowszą linię lakierniczą oddano do użytku w Stargardzie w roku 2015. Cała linia produkcyjna działa z pełną wydajnością, a w tym roku podjęto decyzję o nowej inwestycji. Nowa linia zostanie uruchomiona w roku 2019 i umożliwi podwojenie naszych możliwości produkcyjnych w Polsce.

Jarno Huttunen odwiedzał Polskę kilka razy w ramach podróży służbowych. Latem przeprowadził się tu na stałe.

„Skusiły mnie możliwości rozwoju działalności w Polsce oraz szansa zdobycia nowych doświadczeń”.

NOWE LINIE MONTAŻOWE OBSŁUGUJĄ CAŁĄ EUROPĘ

Obie lakiernie znajdują się w Stargardzie.

W jednej z lakierni wykonuje się głównie obróbkę elementów należących do firmy Cargotec i produktów firmy Hydroline Oy, specjalizującej się w rozwiązaniach hydraulicznych i siłownikach. W razie potrzeby lakiernia świadczy również usługi dla innych klientów w regionie. W drugiej lakierni obróbka powierzchni i usługa podmontażu dotyczy głównie suwnic do transportu kontenerów.

Tempo rozwoju naszej działalności w Polsce jest imponujące: co roku wysokość naszych obrotów podwajała się. Dzięki inwestycji w nową linię nasze możliwości rozwoju dodatkowo wzrosną.

„W kraju nie brakuje dużych zakładów przemysłowych, więc potencjalne zapotrzebowanie na obróbkę powierzchni jest bardzo duże. W Polsce działa wiele zagranicznych przedsiębiorstw przemysłowych, również fińskich” – przekonuje Jarno Huttunen. „Jedną z zalet centralnego położenia Polski jest możliwość obsługi klientów praktycznie w całej Europie. W Polsce szacowane zapotrzebowanie na obróbkę powierzchni jest co najmniej pięciokrotnie większe niż w Finlandii”.

Jakość wykonywanych usług to jeden z kluczowych czynników sukcesu w Polsce.

„Kultura planowania i realizacji prac jest niezwykle wysoka. Polski przemysł bardzo się rozwinął w ostatnich latach, powstało wiele nowoczesnych zakładów. Duża w tym zasługa podmiotów zagranicznych, które coraz chętniej inwestują w Polsce. W przypadku obróbki powierzchni możliwości rozwoju są wciąż duże. Według klientów kluczową rolę odgrywa szczególnie jakość prac oraz dokumentacja”.

Wyzwaniem jest zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

„W Polsce praktycznie nie ma bezrobocia. Pracownicy bez trudu zmieniają miejsce zatrudnienia lub wyjeżdżają za granicę skuszeni wyższymi zarobkami” – zauważa Jarno Huttunen.

Odpowiedzią firmy FSP na brak wykwalifikowanych kadr jest specjalistyczny kurs dla lakierników, który rozpocznie się jesienią. W ten sposób pozyskamy pracowników posiadających odpowiednie umiejętności. Pracownicy, którzy przeszli szkolenie, otrzymają certyfikat FSP. Dokument stanowi potwierdzenie, że nabyte kwalifikacje zawodowe spełniają wymogi jakościowe przyjęte w firmie FSP.

Pracowitość i wysokie kompetencje polskich pracowników znacznie zwiększają szanse odniesienia sukcesu na rynku. Polacy z kolei doceniają skandynawski sposób zarządzania i kulturę firmy.

„Nasz sposób działania jest nieco inny od przyjętego w Polsce, w mniejszym stopniu opiera się na sztywnej hierarchii” – ocenia Jarno Huttunen. „Elastyczność stwarza znacznie większe możliwości. Możemy wiele nauczyć się od siebie na temat najlepszych praktyk i kultury przedsiębiorstwa”.

ZRÓWNOWAŻONA ŚCIEŻKA ROZWOJU FIRMY I WŁASNEJ KARIERY ZAWODOWEJ

Przeprowadzka do Polski była dla Jarno Huttunena kolejnym logicznym krokiem. Zawsze lubił zmiany oraz zdobywanie nowych doświadczeń i z determinacją realizował kolejne cele. Z wykształcenia jest specjalistą ds. inżynierii przemysłowej, pracuje dla FSP od roku 2011. Do chwili awansu na stanowisko dyrektora handlowego pełnił obowiązki kierownika lakierni w Iisalmi.

„W Polsce moim głównym zadaniem jest dopilnowanie, aby nasza firma nadal podążała ścieżką zrównoważonego wzrostu, a poczynione inwestycje zostały właściwie wykorzystane. Polski rynek jest atrakcyjny, ale musimy twardo stąpać po ziemi” – podkreśla Jarno Huttunen.

Mimo przeprowadzki do Polski i związanych z tym nowych obowiązków wciąż odpowiada on za produkcję w Finlandii i Estonii.

„Dzięki zmianom organizacyjnym wprowadzonym na początku tego roku mogę inaczej ukierunkować swoją pracę. Nie znaczy to, że zmieni się sposób działania całej firmy. Nie zamierzamy przenosić działalności z Finlandii. Nasza spółka w Polsce będzie się rozwijać samodzielnie. Nowy model organizacyjny umożliwia podział obowiązków pomiędzy mnie i kierowników jednostek”.

Jarno Huttunen planuje wkrótce rozpocząć studia EMBA. Znalazł również nauczyciela języka polskiego.

„Opanowałem już kilka słów” – przekonuje z uśmiechem.

FSP W POLSCE

  • dwie filie w Stargardzie
  • usługi: mycie i czyszczenie, malowanie na makro, podmontaż, pakowanie, chemiczna obróbka wstępna, śrutowanie (śrutem staliwnym) i malowanie proszkowe
  • 53 pracowników (w roku 2015 firma zatrudniała mniej niż 10 osób)
  • wielkość sprzedaży w roku 2017 wyniosła 1,1 miliona euro, w roku 2018 – około 3 milionów euro, w tym roku wyniesie około 4 milionów euro

KTO? JARNO HUTTUNEN

  • Dyrektor handlowy FSP od maja 2017 r. Od stycznia 2016 r. do maja 2017 r. był dyrektorem operacyjnym lakierni, od lipca 2013 r. do stycznia 2016 r. pracował na stanowisku kierownika regionu we wschodniej Finlandii. W poprzednich latach pełnił funkcję brygadzisty w lakierni Iisalmi. Wcześniejsze doświadczenie zawodowe: w latach 2008–2011 pracował jako brygadzista / VAK Lapinlahti Oy; pracował także w różnych zakładach produkcyjnych.
  • 36 lat, pochodzi z Nilsiä, 2 dzieci
  • mieszka w Polsce z partnerką
  • ma licencję pilota i jest częstym bywalcem siłowni, lubi podróże

TOP